All-time List Of Council & Officers

COUNCIL

Arthur Allen* (Manistique) 1972-2010

Harold Anderson (Stambaugh) 1977-96

Richard Bonifas* (Manistique) 1972-88

Alan Bovard* (Houghton) 1972-74

Gil Canale* (Marquette) 1972-93

Mike Caruso (Iron Mountain) 2009-

Denny Chartier (Iron Mountain) 1998-09

Ron Cooper* (Sault Ste. Marie) 1972-90

Ray Crandall* (Iron Mountain/Bark River) 1972-00

Bill Crawford (Sault Ste. Marie) 2000-

Alvin Cummings* (Kingsford) 1975-84

Fred DeVuono, (Sault Ste. Marie) 2006-

Karl Dickson* (Escanaba) 1981-2011

Larry Ebsch (Menominee) 1972-93

Robert Erkkila (Calumet) 2001-

Gene Farrell (Ironwood) 1972-74

Frank Fazi* (Sault Ste. Marie) 1996-05

Bill Givens* (Hancock) 1993-01

Dennis Grall (Escanaba) 1974-80, 1992-

Rod Guizzetti (Negaunee) 1994-

Dave Hallgren (Negaunee) 2005-

Dennis Hanks (Houghton) 1972-74

Jerry Hautala (Crystal Falls) 1996-01

Gil Heard* (Marquette) 1972-92

Bill Houghton (Marquette) 1993-94

Ted Kearly (Hancock) 1973-2011

Bob Krysiak (Menominee) 1994-

John Krznarich* (Ironwood) 1975-99

Norman Kukuk* (Big Bay) 1979-04

Dave Lahtinen (Gladstone) 2000-

Jim Lamoreaux (St. Ignace) 1991-08

Dave Latva (St. Ignace) 2008-

Dick Loranger* (South Range) 1972-88

Gene Maki (Wakefield) 1972-

Wayne Marshall (Gladstone) 2012-

Jim Mattson (L'Anse) 1991-93

Malcolm McNeil* (Crystal Fall) 1987-96

Dennis McPherson (Sault Ste. Marie) 1972-78

C.V. Money* (Marquette) 1972-77

Robert Money* (Sault Ste. Marie) 1991-96

Web Morrison* (Pickford) 1981-94

Douglas Nord (Kingsford) 1990-98

Dan Ojala (Ewen) 1990-92

Nancy Osier (Wakefield) 1995-

Jim Partanen (Bessemer) 2007-

Jerry Pangrazzi (Marquette) 1985-90

Dee Jay Paquette (Munising) 2012-

Tom Paternoster* (Kingsford) 1972-76

Tom Pellow* (Gwinn) 1972-89

Barbara Perry (Iron Mountain) 1990-96

Jim Pinar (Escanaba) 1972-75

Craig Remsburg (Marquette) 1986-

Frank Rodman (Hermansville) 1975-

Larry Rubick (Newberry) 1990-2011

Seb Rubick (Manistique) 2010-

Suzanne Sanregret (Hancock) 2012-

Jerry Saundri (Marquette) 1983-92

Cathy Shamion (Ontonagon) 2001-

Bob Staple (Kingsford) 1996-03

Paul Suomi (Marquette) 1972-91

Steve Swanson (Ishpeming) 1993-2014

Rex Terwilliger (Iron Mountain) 2004-

Duane Tirschel (Iron Mountain) 1994-

Jim Trethewey* (Marquette) 1972-86

Joe Vestich* (Watersmeet) 1997- 06

 * deceased

OFFICERS
EXECUTIVE DIRECTOR

Jim Trethewey (1972-73)

C.V. Money (1974-77)

Norman Kukuk (1979-90)

Gil Canale (1991-92)

Bill Houghton (1993-94)

Duane Tirschel (1994-07)

Denny Chartier (2007-2009)

Catherine Shamion (2009- )

 

PRESIDENT

Alan Bovard (1972-73)

Tom Pellow (1974-75)

Ray Crandall (1976-81)

Ron Cooper (1982-83)

Gene Maki (1984-85)

Art Allen (1986-90)

Larry Ebsch (1991-92)

Malcolm McNeil (1993-94)

Larry Rubick (1994-1997)

Bill Givens (1997-1999)

Nancy Osier (1999-07)

Rod Guizzetti (2007- )

 
VICE-PRESIDENT

Tom Pellow (1972-73)

Ray Crandall (1974-75)

Ron Cooper (1976-81)

Gene Maki (1982-83)

Art Allen (1984-85)

Web Morrison (1986-92)

Larry Rubick (1993-94)

Bill Givens (1994-97)

Nancy Osier (1997-99)

Rod Guizzetti (1999-07)

Cathy Shamion (2007-09)

Dave Latva (2009- )

 

SECRETARY

Gil Heard (1972-92)

Dennis Grall (1992- )

 

TREASURER

Gil Canale (1972-93)

Steve Swanson (1993-2014)

Suzanne Sanregret (2014- )

 

Print Email